"> İletişim – Para Koleksiyonum

Numisma, Latincede Para demektir!

İletişim

Nasıl Başladım

Mutlaka bir çoğumuzun evinde eski, tedavülden kalmış bir kaç para vardır. Hatta bir avuç dolusu, bir kutu dolusu hatta bir poşet dolusu olanlar bile vardır. Benim de bir kupa dolusu eski madeni paralarım vardı. Bir kaç sene önce bu paraları düzenleyip bir koleksiyon haline getirme fikri oluşmuştu bende. Hatta o yıllarda henüz 2 yaşında olan kızımla başlayayım, güzel bir faaliyet olur diye düşünmüştüm. Fakat kızım henüz küçük olduğundan bu düşüncemi biraz erteleyeyeyim dedim. Kızım, 3 yaşına girdikten biraz sonra 2017 Şubat ayında koleksiyon fikri tekrar canlandı kafamda. Henüz kızım yeterince büyümemişti ama bu sefer ertelemedim ve başlama kararı aldım.

 

Nereden başlayacağımı bilmediğimden, sadece elimdeki bir kupa dolusu eski madeni parayı tasnifleme işine giriştim. İçinde yabancı paralar da vardı. Bu paraları içlerinden ayırdım çünkü cumhuriyet dönemi tedavül paraları koleksiyonu yapmaya karar vermiştim. İlk olarak madeni para föyü almak gerektiğini düşünüp aliexpress.com dan bu föylerden sipariş ettim.

 

2017 Mart ayında sipariş ettiğim madeni para föyleri elime ulaştı ve büyük bir keyifle elimdeki eski paraları bu föylere yerleştirdim. Zaten kısa bir süre sonra tüm paraları yerleştirmiştim. Ortaya çıkan tablo pek hoşuma gitmemişti. Karman çorman bir albüm oluşmuştu. Föylerin para cebi ölçülerine uymak zorunda kaldığım için paraları ebatlarına göre gruplamıştım. Birbiriyle ilgisiz paralar sırf ebatları yakım diye aynı föyde yer alıyorlardı.

 

Neticede bunun böyle olmayacağını anlamıştım. İnternette bir araştırma yapınca bu konunun ne kadar derin bir hadise olduğunu anladım. Bu konuda kendini yetiştirmiş çok kıymetli insanlar vardı. Para koleksiyonunun nasıl yapılacağını, nereden başlanacağı az çok öğrenmiştim.

 

Öncelikle koleksiyonunu yapacağım paraların listesini edinmem gerekliydi ve Türk Nümismatik Derneği’nin internet sayfası bu noktada işime epey yaramıştı. Listeyi edindikten sonra müstakbel koleksiyonumda kaç tane para olacağı aşağı yukarı ortaya çıkmıştı. Osmanlıparaları.com’un Kadıköy’deki ofisinden  Grande klasör ve ve listemdeki para sayısı paralelinde madeni para föyü aldım. Ancak bu föyler kapamaya uygun föylerdi. Böylece ebatları benzer paraların anlamsızca bir araya gelmelerinden kurtulmuş olacaktım. Her bir para, kendine has kapama içinde föydeki yerini alacaktı.

 

Şu soru aklıma gelmişti: Paraları acaba yıllara göre mi tasniflemeliydim yoksa paraların tedavül değerine göre mi?  Bir kaç yere danıştıktan sonra yıllara göre tasniflemenin doğru olduğu ortaya çıktı ve föylerimi buna göre düzenlemeye başladım. Zaten bu şekilde tasniflenmiş bir koleksiyonla uğraşırken eskiden yeniye geldikçe resmen tarihte yolculuk yapmış gibi bir his oluşuyor insanda. Sanırım koleksiyonun güzelliği de burada gizli.

İletişim Formu

Bize Yazın

  Adres

  İstanbul Konsept Sitesi E2/2 Yenişehir/Pendik/İstanbul

   

  Telefon

  0 532 4067270

  Numismatik haberleri

  Ücretsiz bülten almak için üye olun

  [mc4wp_form id=”297″]

  En az 4 karakterden oluşmalı