"> Services – Para Koleksiyonum

Numisma, Latincede Para demektir!

Services

Temizlenmiş para çil olmaz nokta.” ifadesi çok hoşuma gitmişti. Yukarıda bağlantısını verdiğim forumda “Berkelium” isimli kullanıcı bu cümleyi yazmıştı. Forumda verdiği bilgilerden nümismatik konusunda oldukça bilgi birikimine sahip olduğu anlaşılıyor. Bu forumu baştan sona okuyarak epey bir bilgi sahibi olmanız mümkün. (27.11.2017)

İzmir merkezli bir mezat sitesi. Bir defa bu site üzerinden mezata katıldım. Sorunsuz alışveriş yaptım. Efemera, nümismatik, filateli, kartpostal, vb. konularda periyodik mezatlar düzenliyorlar. (27.11.2019)

Sanırım her nümismatın bilmesi ve incelemesi gereken sitedir. Paralarımızla ilgili geçmişi ve günceli darphanenin bu resmi sitesinden inceleyebilirsiniz. Hatta bazı hatıra paraları, darphane setlerini online olarak alabilirsiniz. Eski Türk Devletlerine ait 16 tane hatıra parasını internet üzerinden almıştım. Tanesi 1TL idi ve oldukça hesaplı idi. Ayrıca Beşiktaş adresindeki mağazasına bizzat giderek bazı paraları ve benzer eşyaları yerinde görerek de alabilirsiniz. (27.11.2019)

Janus, bir yüzü sağa, bir yüzü sola bakan iki yüzlü Roma tanrısıdır. Bu site belli ki adını bu tanrıdan esinlenerek koymuş. Zaten logosu da bunu belli ediyor. Nümismatik, efemera, filateli gibi konularda mezatlar düzenliyor. Bir iki defa bu siteden de alışveriş yaptım. Gayet olumlu bir izlenim bıraktılar. Hatta birinde yanılarak yüksek pey verdiğim bir ürünü, mezat sonrası almaktan vazgeçtim ve hiç zorluk çıkarmayıp iptal ettiler. (29.11.2017)

Her hafta Pazar günü canlı mezat yapılıyor. Mezatın canlı olması ayrı bir heyecan veriyor. Bir hafta boyunca internet sitesinde gösterilen her bir ürün sırayla Pazar günü mezata çıkıyor. Ancak doğal olarak mezatta çok kısa süre kalıyor. Bu nedenle sıkı takip etmeli, sitenin alarm özelliğinden faydalanmalısınız. Bir kaç defa bu mezattan ürün alma şansım oldu. Merkezleri, İstanbul Kapalıçarşı’da bulunmaktadır. (29.11.2017)

Google’da “nümismatik” diye aratınca ilk bu site çıkıyordu. Ancak site pek güncel görünmemektedir. Biraz daha sık güncelleme iyi olur. www.turknumismatik.org.tr/paralarimiz adresindeki liste, para koleksiyonuna başlarken çok işime yaradı. Bu nedenle, bu sitenin adını anmadan geçemeyeceğim. Umarım en kısa sürede derneği ve internet sitesini canlandırırlar. Çünkü nümismatik derneğinin internet sitesi eminim ki bizler için çok kıymetli bir bilgi kaynağı olacaktır. (29.11.2017)

Osmanlı Paraları

En beğendiğim nümismatik malzemesi tedarikçilerindendir. Birkaç defa internet üzerinden bir kaç defada Kadıköy’deki ofislerinden alışveriş yaptım. Hepsinde de gayet memnun kaldım. Leuchtturm markasının yetkili Türkiye satıcısıdır. İnternetten üzerinden sipariş geçtiğiniz malzeme büyük olasılıkla ertesi gün elinizde olacaktır. Aynı zamanda www.osmanlimezat.com sitesinin organizatörleridir. Bu mezattan da alışveriş yapma şansım oldu ve gayet memnun kaldım. (27.11.2019)

Başta nümismatik konulu olmak üzere farklı konularda mezat düzenleyen güvenilir bir sitedir. Birkaç defa alışveriş yaptım ve memnun kaldım. Efemera, kartpostal,filateli, vb. konularla ilgilenenler de bu siteden istifade edebilirler.Mezat ile aldığınız ürünü ister internet üzerinden ödeyerek kargoyla, ister Kadıköy ofiste elden ödeyerek yerinden direk teslim alabilirsiniz. Mezat öncesi Kadıköy ofiste mezata konu ürünleri yerinde inceleyebilirsiniz. (2p.11.2017)

En az 4 karakterden oluşmalı